The 42nd Daytime Emmy Award Nominees Are...

42n daytime emmy award nominations

The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS)announced the nominees for the 42nd Annual Daytime Emmy® Awards. The awards ceremony will be televised live on Pop at Sunday, April 26 at 8:00 p.m. EDT/5:00 p.m. PDT from the Warner Bros. Studios in Burbank, CA.

The 2015 nominees are:

Outstanding Drama Series

  • “The Bold and the Beautiful” (CBS)
  • “Days of Our Lives” (NBC)
  • “General Hospital” (ABC)
  • “The Young and the Restless” (CBS)

Outstanding New Approaches Drama Series

  • “Ancostia” (YouTube.com)
  • “The Bay The Series” (Blip)
  • “Beacon Hill the Series” (www.beaconhilltheseries.com)
  • “East Los High” (Hulu)

Outstanding Pre-School Children’s Series

  • “Dino Dan: Trek’s Adventures” (Nickelodeon)
  • “Sesame Street” (PBS)
  • “Yo Gabba Gabba!” (Nickelodeon)

Outstanding Children’s Series

  • “Made in Hollywood: Teen Edition” (Synidcated)
  • “Odd Squad” (PBS)
  • “R.L. Stine’s The Haunting Hour: The Series” (Discovery Family Channel)
  • “Spooksville” (Discovery Family Channel)
  • “The Wildlife Docs” (Syndicated)

Outstanding Pre-School Children’s Animinated Program

  • “Peg+Cat” (PBS)
  • “Tumble Leaf” (Amazon Instant Video)
  • “VeggieTales in the House” (Netflix)

Outstanding Children’s Animated Program

  • “All Hail King Julien” (Netflix)
  • “Arthur” (PBS)
  • ‘The Fairly OddParents” (Nickelodeon)
  • “Sanjay & Craig” (Nickelodeon)

Outstanding Special Class Animated Program

  • “Disney Phineas and Ferb Summer” (DisneyXD)
  • “Silent” (YouTube.com)
  • “Star Wars: The Clone Wars” (Netflix)

Outstanding Culinary Program

  • “Barefoot Contessa: Back to Basics” (Food Network)
  • “Guy’s Big Bite” (Food Network)
  • “Martha Bakes” (PBS)
  • “The Mind of a Chef” (PBS)
  • “My Grandmother’s Ravioli” (Cooking Channel)

Outstanding Game Show

  • “Family Feud” (Syndicated)
  • “Jeopardy!” (Syndicated)
  • “The Price is Right” (CBS)

Outstanding Legal/Courtroom Program

  • “Divorce Court” (Syndicated)
  • “Judge Judy” (Syndicated)
  • “The People’s Court” (Syndicated)

Outstanding Lifestyle Program

  • “Flea Market Flip” (HGTV)
  • “Home Made Simple” (OWN)
  • “This Old House” (PBS)

Outstanding Travel Program

  • “Born to Explore with Richard Wiese” (Syndicated)
  • “Curious Traveler” (YouTube.com)
  • “Rock the Park” (The CW)
  • “Tapping IN: The Happiest People and Places on the Planet” (Syndicated)

Outstanding Morning Program

  • “CBS Sunday Morning” (CBS)
  • “Good Morning America” (ABC)
  • “Today Show” (NBC)

Outstanding Morning Program in Spanish

  • “Café CNN” (CNN)
  • “Un Nuevo Día” (Telemundo)

Outstanding Talk Show

  • “The Chew” (ABC)
  • “The Dr. Oz Show” (Syndicated)
  • “The Kitchen” (Food Network)
  • “Steve Harvey” (Syndicated)

Outstanding Talk Show/Entertainment

  • “The Ellen DeGeneres Show” (Syndicated)
  • “Live! With Kelly and Michael” (Syndicated)
  • “The Talk” (CBS)
  • “The Wendy Williams Show” (Syndicated)

Outstanding Entertainment Program in Spanish

  • “Destinos” (CNN)
  • “Dr. Azaret” (CNN)
  • “El Gordo y la Flaca” (Univision)

Outstanding Entertainment News Program

  • “Access Hollywood” (NBC)
  • “E! News” (E! Entertainment)
  • “Entertainment Tonight” (CBS)
  • “Extra” (Syndicated)
  • “The Insider” (CBS)

Outstanding Special Class Series

  • “Got Your 6” (MTV)
  • “The Henry Ford’s Innovation Nation” (CBS)
  • “Intelligence for Your Life” (Syndicated)
  • “Exploration Earth 2050” (Fox)

Outstanding Special Class Special

  • “E! Breakings New: Joan Rivers” (E! Entertainment)
  • “Laverne Cox Presents: The T Word” (MTV)
  • “Taco Trip” (Cooking Channel)
  • “Thanksgiving at Bobby’s” (Food Network)

Outstanding Special Class – Short Format Daytime Program

  • “Make Your Mark: Judy Adams” (Disney Channel)
  • “Make Your Mark: Osama” (Disney Channel)
  • “Shazam – Stamina” (Cartoon Network)
  • “True Champions: Depression” (HealthiNation)
  • “Unlimited” (YouTube.com)

Outstanding New Approaches – Enhancement to a Daytime Program or Series

  • “The Ellen DeGeneres Show” (Syndicated)
  • “Peg+Cat” (PBS)
  • “Sesame Street: Words Are Here, There and Everywhere” (PBS)

Outstanding New Approaches – Original Daytime Program or Series

  • “Design Squad” (PBS)
  • “Lost Treasure Hunt” (American Public Television)
  • “Plum Landing” (PBS)

Outstanding Promotional Announcement – Episodic

  • “Al Capone: Icon” (PBS)
  • “The Ellen DeGeneres Show: 1800th Show” (Syndicated)
  • “The Ellen DeGeneres Show: Season 12 Premiere” (Syndicated)
  • “The Fidel Castro Tapes” (PBS)
  • “The Roosevelts: An Intimate HIstoryExtraordinary Accomplishments” PBS)

Outstanding Promotional Announcement – Institutional

  • “Jake and the Neverland Pirates and Sofia the First Power of Doing Good” (Disney Jr.)
  • “Look Different – What Up, Bin Laden?” (MTV)
  • “Nickelodeon’s Black History Month Promotional Campaign” (Nickelodeon)
  • "PBS 2014 Preview Campaign, ‘Drama,’ ‘News,’ ‘Science’" (PBS)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Peggy McCary as Caroline Brady in “Days of Our Lives” (NBC)
  • Alison Sweeney as Sami Brad DiMera in “Days of Our Lives” (NBC)
  • Gina Tognoni as Phyllis Newman in “The Young and the Restless” (CBS)
  • Maura West as Ava Jerome in “General Hospital” (ABC)

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Anthony Geary as Luke Spencer in “General Hospital” (ABC)
  • Christian LeBlanc as Michael Baldwin in “The Young and the Restless” (CBS)
  • Jason Thompson as Dr. Patrick Drake in “General Hospital) “ABC”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Linsey Godfrey as Caroline Spencer Forrester in “The Bold and the Beautiful” (CBS)
  • Amelia Heinle as Victoria Newman in “The Young and the Restless” (CBS)
  • Elizabeth Hendrickson as Chloe Fisher in “The Young and the Restless” (CBS)
  • Finola Hughes as Anna Devane in “General Hospital” (ABC)
  • Lisa Locicero as Olivia Falconeri in “General Hospital” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Scott Clifton as Liam Spencer in “The Bold and the Beautiful” (CBS)
  • Chad Duell as Michael Corinthos in “General Hospital” (ABC)
  • Kristoff St. John as Neil Winters in “The Young and the Restless” (CBS)
  • Jacob Young as Rick Forrester in “The Bold and the Beautiful” (CBS)

Outstanding Younger Actress in a Drama Series

  • Kristen Alderson as Kiki Jerome in “General Hospital” (ABC)
  • Camilia Banus as Gabi Hernandez in “Days of Our Lives” (NBC)
  • Hunter King as Summer Newman in “The Young and the Restless” (CBS)
  • Haley Pullos as Molly Lansing Davis in “General Hospital” (ABC)

Outstanding Younger Actress in a Drama Series

  • Bryan Craig as Morgan Corinthos in “General Hospital” (ABC)
  • Max Ehrich as Fenmore Baldwin in “The Young and the Restless” (CBS)
  • Tequan Richmond as TJ Ashford in “General Hospital” (ABC)
  • Freddie Smith as Sonny Kiriakis in “Days of Our Lives” (NBC)

Outstanding Special Guest Performer in a Drama Series

  • Meredith Baxter as Maureen in “The Young and the Restless” (CBS)
  • Sally Kellerman as Constance in “The Young and the Restless” (CBS)
  • Donna Mills as Madeline Reeves in “General Hospital” (ABC)
  • Linda Elena Tovar as Rosalie Martinez in “General Hospital” (ABC)
  • Fred Willard as John Forrester in “The Bold and the Beautiful” (CBS)
  • Ray Wise as Ian Ward in “The Bold and the Beautiful” (CBS)

Outstanding Performer in a New Approaches Drama Series

  • Sarah Brown as Katherine Wesley in “Beacon Hills the Series” (www.beaconhillsseries.com)
  • Martha Byrne as Alexis Jordan/Joanne Edwards in “Anacostia” (YouTube.com)
  • Andrea Evans as Vivian Price in “DeVanity” (www.devanity.com)
  • Alicia Minshew as Sara Preston in “Beacon Hills the Series” (www.beaconhillsseries.com)
  • Vannessa Vasquez as Camila Barrios in East Los High (Hulu)
  • Danielle Vega as Ceci Camayo in East Los High (Hulu)

Outstanding Performer in a Children’s or Pre-School Children’s Series

  • Leslie Carrara-Rudolph as Abby Cadaby
 in "Sesame Street" (PBS)
  • Jessica Carleton as Lion in "Chicken – Land Shark – Chipmunk
Green Screen Adventures" (MeTV)
  • Mason Cook as Bo in "
R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series" (Discovery Channel Series)
  • Margot Kidder as Mrs. Worthington in "
R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series" (Discovery Family Channel)
  • Joey Mazzarino as Murray, Fiverine, and Only-One-Cannoli
 in "Sesame Street" (PBS)

Outstading Culinary Host

  • Danny Boome in "Good Food America" (Z Living)
  • Ina Garten in "Barefoot Contessa: Back to Basics" (Food Network)
  • Bobby Flay in "
Bobby Flay’s Barbecue Addiction" (Food Network)
  • Edward Lee & Magnus Nilsson in "
The Mind of a Chef" (PBS)
  • Martha Stewart in "Martha Bakes" (PBS)

Oustanding Game Show Host

  • Craig Ferguson in "Celebrity Name Game" (Syndicated)
  • Steve Harvery in "Family Feud" (Syndicated)
  • Todd Newton in
 "Family Game Night" (Discovery Family Channel)
  • Pat Sajack in "Wheel of Fortune" (Syndicated)

Oustanding Entertainment Talk Show

  • 
Kelly Ripa and Michael Strahan in "
Live! with Kelly and Michael"(Syndicated)
  • Julie Chen, Sara Gilbert, Sharon Osbourne Aisha Tyler and Sheryl Underwood in "
The Talk" (CBS)
  • Wendy Williams in "
The Wendy Williams Show" (Syndicated)

Share this article:

More From LATF USA